Dini Soru / Dini nikahta anne baba şahit olabilir mi

Dini nikahta anne baba şahit olabilir mi

Dini nikahta nikah kıyılırken gelin ve damattan başka imam, kızın annesi ve babası ve erkeğin sadece annesi olsa nikah gecerli olur mu? Yoksa anne ve babalar kız ile oğlanın velisi mi sayılır. Şahit ten sayılmazlar mi?
Diğer sorumda odada bulunan herkes sahitten sayılmaz mı. Hocanın illaki sen sen sahitsın diye belirtmesi mi gerekir?

Hocam dini nikah esnasında kız ve erkeğin dışında 1 tane erkek şahit 1 tanede nikahı kıyacak olan imam olsa nikah gecerli olur mu? İmamda şahit ten sayılır mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Dini nikahta gelin ile damattan başka en az iki erkek şahit veya bir erkek ile iki kadının şahit olması gerekir. Nikahta hazır olan bütün müslümanlar şahit olarak sayılır. Anne ve babada şahitlikleri geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı hocalar baba veli olduğu için şahit ten sayılmaz, diyor. Bu doğrumu. Nikahı kıyan imam da orda bulunduğu için şahitten sayılır mı. Yoksa nikahı gercekleştiren olduğu için sayılmaz mı

Sponsorlu Bağlantılar

Hanefi ve şafiilerde baba ve yakın tüm akrabaların şahitliği nikah için geçerlidir. İmamın yani kah kıyanın da şahitliği geçerli olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca araştırmalarıma göre Şafi de babanın yani velinin olma zorunluluğu var. 2 tanede erkek şahit olmalı deniliyor. O zaman babayı şahittir saymıyorlar mı. Saysalardı 1 erkek şahit olması yeterli demezler miydi?

Yani baba odada hem kızın velisi hem şahit konumunda olabilir mi. Aynı anda 2 görevde bulunabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Şafiilerde baba hem veli olarak ve hemde şahit olarak kızının nikahında bulunması geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anladım hocam sagolun. Hem veli hemde 2 erkek olmalı denilince kafam karıştı. Zaten anladığım kadarıyla o an odada bulunan herkes şahit sayılıyor sanırım. Hocanın belirtmesine gerek yok.

Sponsorlu Bağlantılar

Sizde sağolun. Evet hocanın belirtmesine gerek yoktur. Odada bulunan herkesin şahitliği geçerli olur.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR