Dini Soru / Kadının öğretmen olması caiz mi

Kadının öğretmen olması caiz mi

Hocam Selamun aleyküm. Ben bir kızım ve üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim mezun olduktan sonra çalışmayı düşünüyodum evlenmek istediğim biri var Allah nasip ederse evlenene kadar para biriktirir düğün zamanı bu parayı da kullanırız diye. Edebiyat okuyorum ve mezun olunca öğretmenlik yapmayı düşünüyorum ancak bölümüm den dolayı ilkokul değil lisede öğretmen olmak zorundayım ama lise de erkek öğrencilerle muhatap olmak zorunda kalicam bu yanlış bişey mi. Aslında gönlümden geçen kız imam hatip lisesinde öğretmenlik yapmak burada öğrencilerde kız olcagi için islam açısından uygun olur diye düşünüyorum ancak diğer öğretmenlerin veya müdürün erkek olmayacagi kesin değil. Onlarla aynı ortamda bulunmak konuşmak zorunda kalabilirim. Yani ben bu ortamlar da çalışsam kazandığım paranın hayri kalır mı ? Evlilik için harcamak isyediğim paraya haram bulaşsın istemem hocam..

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam hanım kardeşim.

Mesleklerin adı önemli değildir. İcra edilirken ne kadar Şeriat’a uyulduğu önemlidir. O mesleğin hakkını verebilecekseniz ve icra ederken harama düşmeyecekseniz yapabilirsiniz. Bunu da siz belirlersiniz. Mesela bir ‘Kur’an Kursu Hocalığı’ görünüş itibariyle mübarektir. Öyledir de şüphesiz. Ne var ki, sadece başörtüsü takmaya uygundur diye mübarek olması gerekmez. Kur’an’a hizmet liyakati taşımadıktan sonra, o hocanın önündeki talebeler, Kur’an’dan alınacak şeyleri almadıktan sonra hocalık bir anlam ifade etmez. Bu açıdan bakmaya çalışın; içini doldurabilecek misiniz? Eşliğinizde bir aksama olacak mı? Bunları düşünün.

Bu bir zorunluluk nedeni ile yapılabilir iştir. Girer başlarsınız. Sizi harama sürükleyeceğini anladığınız anda terk edersiniz. Tamamen hijyenik bir iş yoktur. Herkes her yerde imtihandadır. Ona göre davranırsınız.

Her mesleğin sıkıntıları, zorlukları olabilir. Öğretmenlik için de geçerlidir bu durum. Herhangi bir işi değerlendirirken, o işin artılarını ve eksilerini tartarak karar vermek gerekir. İmanınız ve kimliğiniz açısından sizin için eksi daha öne çıkıyorsa elbette öncelikle kendi ahiretinizi düşünmek zorundasınız.

Allah yardımcın olsun.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR