Dini Soru / Küfre düşme vesvesesi

Küfre düşme vesvesesi

Selamun aleykum hocam. Ben kufre dusmek konusunu okuduktan sonra cok takintili bi hale geldim. Esimin annemin soyledigi her kelimeyi, kendi sozlerimi inceler oldum. Acaba islama aykiri bisey dedimmi diye. Bazen esimin agzindan kufur sozleri cikiyor insanlara karsi bunlar ya kufure dusurduyse ya dinden ciktiysa ya nikahimiz bozulduysa diye. Hocam kisa kisa sorularim var lutfen cevaplayin.
1. Birisi bize küfüre dusuren kelimeler küfürler sunlardir deyip. O kufurler agzindan ciksa o kiside kufre dusmus olur mu.
2. Din hocalarinin her soyledigi dogru degil anlaminda bosver onlari anlamina gelen s….. Et sozu kufure dusurur mu.
Uydurma hadisler olabilecegi anlamina gelen hadisler yalandir cumlesi kufre dusurur mu?
3. Kufre dusen kisi bunu bilmiyorsa ben ne yapmaliyim. Bizim de nikahimiz dusmus oluyosa ben napicam
4. Genel olarak tovbe etse imani geri gelirmi
5. İmanı geri gelince nikahda geri gelirmi

Allah razi olsun hocam. Bu konuyu son kez soruyorum. Yalvaririm tek tek cevaplayin.yoksa dusunmekten kafayi yicem

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Takıntı ile vesvese ile ve tahminlerle dinimizde amel edilmez. Eğer etsen bile bu sadece şeytanı sevindirir ve senide üzer o kadar.

1- Böyle bir şeyden dolayı insan küfre düşmez.

2- Bu cümle çok çirkin olmakla birlikte Burda niyeti önemlidir. Dine bir hakaret niyeti ile söylemese küfre düşmez.

– Hadisler yalandır derken bütün hadisleri veya peygamber sözüdür diye demediği sürece küfre düşmez. Ama bu hadisleri tümden inkar eder ve peygamberin sözlerini hafife almak için derse küfre düşer.

3- Sen ilk önce kendinden sorumlusun. Eşinin günahı ve senin günahında sana aittir. Kesin bildiğin bir şey varsa eşine söylersin.

4- İşlediği her günahtan Tövbe eden elbette imanı da geri gelir.

5- Müslüman olan karı kocadan biri dinden çıkarsa, derhal ayrıl­mış olurlar, bu talâk anlamında değil, firkat anlamındadır. Karı koca ikisi birden irtidad eder ve yine birden İslâm’a dö­nerlerse, istihsanen nikâhları devam eder. Ama irtidaddan sonra yal­nız biri İslâm’a dönerse, birbirinden ayrılmış olurlar. (El-Kâfi – Hâkim-i Şehîd Mervezî)

Adam birkaç defa irtidad eder (dindin çıkar) sonra yine dine döner ve her defasında nikâhını tazelerse, karısı kendisine helâl sa­yılır. Bu dört defa bile tekrar etse, kadının ikinci bir kocaya varması şartı söz konusu değildir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/518-519.)

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR