Dini Soru / Kurana göre namaz vakitleri ve rekatları

Kurana göre namaz vakitleri ve rekatları

Namaz 3 vakittir diyen kafir olur mu 

Hocam selamün aleyküm. 2 sorum var. Benim bir tanıdığım var. Ben sadece Kurana bakarım hadislerin doğruluğu benim için kesin değildir en sahih hadisçiler bile hadis naklederken yanlış hadis vermişlerdir unuttukları soylemedikleri hadis vardır diyor namazın 5 vakit değil de 3 vakit olduğunu söylüyor namazın kılınış şekli yazmıyor istediğimiz şekilde kılabiliriz diyor. Yeterki Allahı analım diyor. Böyle söyleyen biri kafir olur mu yani namazın 5 vakit olduğunu inkar eden 3 vakittir diyen kâfir olur mu?

2.soru olarak yine yukarda yazan kişiden bahsediyorum. Kendisi kadın, Kuranda hurilerle ilgili geçen ayeti inkar ediyor ben o hurilerle ilgili yazan mealin yanlış olduğuna inanıyorum her önüne gelen Kuran ayetlerine meal yazıyor. O hurilerle ilgili ayetin öyle bi ayet olduğuna inanmıyorum dünyada yasak olan bir şey yani zina, ahirette nasıl mübah olsun nasıl erkeğin etrafında istediği sayıda huriler olacakmış da istediği gibi cinsi munasebette bulunacakmış her canı istediğinde istediği huriyle zevk yapacakmış. dünyada bu, ahlaksızlık sapıklık ve büyük günah sayılırken orda nasıl mübah görülüyor orda başka bir şey yazıyordur ama mealciler işine geleni yazmış diyor. Bunu söylediğine açıklık getirir misiniz bunu söylediği için de kafir olur mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Kuranı kerimde namaz vakitleri geçmektedir. Bizlere kuranı açıklayan peygamberimizdir. Bir çok emir ayrıntılı bir şekilde açıklanmamıştır. Peygamberin emrine uymayı ve o nasıl ibadet ediyorsa ona göre ibadetlerimiz yapmayı biz emreden zaten kuranı kerimdir Ben sırf kuranı kabul ederim diyen kişi bunu da kabul etmek zorundadır.

Kuranda namaz kaç vakit geçmektedir

Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:
“Gündüzün iki ucunda ve gecenin bir kısmında namaz kıl. Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir.” (Hud suresi : 114)

Gündüzün iki ucu akşam ve sabah namazı, bir kısmında da yatsı namazı vardır. Üç vakit bu ayette.

“Güneşin batıya yönelmesinden gece karanlığına kadar namazı kıl. Tanyeri ağarırken de sabah namazını kıl. Zira bu namaz görülmeye değerdir.” (İsra Suresi :78)

Güneşin batıya yönelmesinden gece olana kadar kılınan namaz ikindi namazıdır. Sabah namazı tekrar edilmiştir.

“Ey Muhammed! Onların dediklerine sabret. Güneşin doğmasından önce ve batmasından sonra Rabbini tesbih et (namaz kıl) geceleyin ve gündüzün yanlarında da tesbih et (namaz kıl).” (Taha suresi : 130)

Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önce ikindi namazı, geceleyin yatsı namazı, gündüzün yanlarında akşam ve öğle namazı kılınacak. Bu ayetle beş vakit namaz sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları sabit oluyor.

Beş vakit namaz; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları Kur’an-ı Kerim içinde değişik yerlere serpiştirilerek zikredilmektedir. Bazan ikisi, bazan üçü, bazan dördü değişik bir ifade üslupla anlatılmaktadırlar. Cenab-ı Peygamberimiz, Kur’an-ı Kerim’i hem sözü ve hem de işi ile tefsir etme hakkına sahip olduğu için bu hak kendisine Allah tarafından verilmiştir sözü ve işi namazın beş olduğunu açıklamıştır.

Huriler hakkında ise;

Dünyada olduğu gibi cennette helal ve haramlar ile ibadetler yoktur. Allah’ın ihsan ettiği nimetleri orda Allah helal kılmıştır. Bu konuda bir çok ayet ile hadisi şerifler vardır. Asıl sorun, hadisleri termekten dolayıdır ve bu durum çok tehlikelidir.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR