Dini Soru / Namazı sesli kılmak caiz mi

Namazı sesli kılmak caiz mi

Hocam benim annemin okuma yazması yok.. ve namaz kilmak istiordu ben namaz kilarken sesli kiliorum oda yanimda benim söylediklerimi tekrarlayarak namaz kilio acaba bunun günahı varmıdır. Cunkü namaz bildigim kadariyla sessiz kilinir ama ben mecburen sesli kiliorum.

Sponsorlu Bağlantılar

Annene imam olmaya niyet ederek namaz kıldırabilirsin ve bir imamın sesli okuyabileceği yerleri sesli okuyabilirsin. Bunun dışında sessiz okunan yerleri sesli okumak caiz değildir. Annen sadece fatihayı bile bilirse onunla namazlarını kılabilir. Hatta onu bile bilmiyorsa öğrenene kadar sadece besmele veya bir iki tesbih ile namazlarını kılması caizdir.

_

Bütün tekbirler, tesbihler ve kıraatler, yalnız namaz kılanın işitebileceği bir sesle gizlice yapılır.
Yalnız başına sabah namazının farzını kılan kimse, tekbirleri ve “Semiallahu limen hamideh” cümlesini, Fatiha’yı ve ekleyeceği ayetleri aşikare olarak okuyabilir.
Tek başına namaz kılan kimse, yatsı namazının farzını sabah namazının farzı gibi namaz surelerini sesli okuyarak da kılabilir.
Tek başına akşam namazının farzını kılan kimse, onu sabah namazının farzı gibi aşikare de kılabilir.
Tek başına namaz kılan kimse, ikindi namazının sünnetini de, farzını da öğle namazı gibi gizli okuyarak kılar.

(Ömer Nasuhi Bilmen)

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR