Dini Soru / Ümmetim yanlışta ittifak etmez hadisi

Ümmetim yanlışta ittifak etmez hadisi

Merhabalar hocam. Ümmetim dalalet üzerinde birleşmez diye bir sahih hadis var. Bunu siyasi anlamda yorumlayabilir miyiz? Yani ümmet yanlış olan bir siyasi görüş üzerinde birleşmez diyebilir miyiz yoksa bahsi geçen hadis sadece dini konuları mı kapsamaktadır?

Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar kardeşim. Bu hadisi şerif genel manada değerlendirilen bir hadistir. Siyasi konuları da kapsamaktadır. Ümmetin genelini bu ümmetin yaşayan alimlerinin çoğunluğunun uyduğu görüşler esas alınmalıdır.

“Allah bu ümmeti (veya Muhammed’in ümmetini) dalalette birleştirmez. Allah’ın eli cemaatin üzerinedir. Cemaatten ayrılan ateşe ayrılmış olur.” (bk. Trimiz, Fiten,7)

“Ümmetim dalalet üzerine birleşmez. Öyleyse bir konuda ihtilaf olduğunu gördüğünüzde Sevad-ı azama (büyük çoğunluğa) tâbi olun.” (İbn Mace, Fiten, 8)

Suyuti’ye göre, hadiste yer alan “sevad-ı azam”dan am maksat, “sultana (devlete) itaat eden ve dosdoğru yolu takip eden kimselerdir. Ehl-i ilim, ehl-i tasavvuf arasındaki ihtilaf gerçekte ihtilaf sayılmaz. gerçek ihtilaf İslam’ın ruhuna aykırı fikirler ihtiva eden ehl-i dalalet olan fırkaların ihtilafıdır.” (Suyutî, Şerhu Süneni İbn Mace, 1/283)

Sponsorlu Bağlantılar

Siyasi partiler için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Yani büyük çoğunluğun yöneldiği parti doğrudur diye.

  • Arif Selim

    Günümüz demokrasi diye adlandırılan sistem içerisinde olan partiler değil, çoğunluk islam alimlerinin görüşüne göre bakılmalıdır bu meseleye.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR