Dini Soru / Sorular / Dini takıntılardan kurtulma yolları

Dini takıntılardan kurtulma yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Dini takıntılardan kurtulma yolları

Soru

Hayırlı günler hocam. Dini takıntılar insanın dinine zarar verir mi dinden çıkarır mı? Dini takıntılardan kurtulma yolları nelerdir anlatır mısınız.

Cevap

Size de hayırlı günler, takıntıların dine zararı yoktur, dinden de çıkarmaz yalnız size gereksiz yere eziyet verir. Bu şekilde devam ederseniz ibadetler ağır gelmeye başlar, dinden uzaklaşmaya başlarsınız, şeytan da amacına ulaşmış olur. Vesveseleri lütfen biraz duymamaya çalışın. Üzerinde durursanız, takıntılarınız içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. vesvesenin hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

Bir yorum

 1. Hayırlı günler kardeşim. Bu konuda öncelikle iyi ve doğru bir şekilde bilinçlenme gerekir. Daha sonra islamın istediği gibi olan bu bilinçle hareket etmekle takıntılardan kurtulmak mümkündür.

  Takıntı nasıl tedavi edilir?
  Takıntının ilaç ve psikoterapi şeklinde iki çeşit tedavisi olduğunu belirten Dr. Tan, tedaviyi uygulama biçimlerini ve sonuçlarını şöyle anlatıyor:
  “Günümüzde ilaçlarla takıntı hastalığına karşı iyi bir netice alınabiliyor. Üstelik bu ilaçlar bağımlılık yapmayan, uyku ve sersemliğe yol açmayan, çalışanların, öğrencilerin hatta bazen çocukların bile kullanabileceği ilaçlardır. Sadece ilaç verdiğimiz kişilerin bile en az yarısında düzelme görülüyor. Psikoterapide ise ilaç versek de vermesek de kişiye takıntılarla nasıl mücadele edeceğini öğretiriz. Çünkü genelde hastalar takıntıyla yanlış mücadele eder ve hastalığı azaltmak yerine artıracak yöntemler kullanırlar. Psikoterapi tek başına da sonuç verebilir ancak ek olarak ilaç verilirse, hastaların yüzde 90’ında belirgin düzelmeler sağlar.”

  Tekrarlama riski var
  Takıntı hastalığının tekrarlama riski yüksek bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Tan, tedavi bir iki yıl gibi uzun bir zamana yayılmazsa tekrarlama riskinin yüzde 100’e yakın olduğunu, ancak tedaviye yeterince devam edilirse tekrarlama riskinin sıfıra inmese de oldukça azalacağını söylüyor.
  alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.