Dini Soru / Helaller ve Haramlar / Hülle nedir nasıl yapılır

Hülle nedir nasıl yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

Soru:

Merhaba hocam. Hulle hakkında bilgi istiyorum. Hulle nedir, bu işin gerçeğini bir açıklar mısınız? Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhaba kardeşim. İslam dini, nikahın korunması ve kolay kolay mecbur kalınmadıkça boşanmanın önüne geçmek için ağır engeller koymuştur. Bu engellerden bir tanesi de eşini 3 talakla boşanan kimsenin eşinin kendisine ebediyen haram olmasıdır.

Hülle Nedir?

Bu eşi ile tekrar evlenebilmek,  dini nikâh kurallarına göre, kocasının üç kez boşadığı bir kadının, eski kocasıyla bir kez daha evlenebilmesi için, yabancı bir erkeğe bir günlüğüne nikâh edilmesi ve bir gün sonra boşanmasına hülle denir.

Bu fiili yapmak haram, çirkin ve ahlaksızlık olarak kabul edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Çoçuk aldırmak günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kurana el basarak yemin etmek ve bozmak

Sponsorlu Bağlantılar Soru Ben abdestsiz bir şekilde kurana el bastım bu şekilde olmaz dedim ama …

Çoçuk aldırmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Çoçuk aldırmak günah mı Soru Ben bir aylık hamileyim çocuğumu aldırmak istemiyorum eşim …

Bir yorum

 1. Yakın akraba ile hulle yapılır mı?

  Soru

  Eşimle imam nikahimiz düştü kızgın bi anımda eşimi boşadım sonra pisman oldum bunun uzerine hulle yapilmasi gerekiyormuş. Eşim yeniden imam nikahi kiymasi için kardesim veya kuzenimden biri ile nikah kiyabilir mi? Birde evli insanla hulle yapılır mı teşekkürler.

  Cevap

  Bu hususta Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:
  ”Yine erkek karısını (üçüncü defa olarak) boşarsa, on-dan sonra kadın kendinden başka bir ere nikahlanıp varıncaya kadar (ve o erkek onunla cinsi münasebette bulu-nuncaya kadar) ona (birinci kocasına) helal olmaz. Bununla beraber, eğer bu (yeni) koca da onu boşar da, onlar (birinci koca ile aynı karı) Allah’ın sınırlarını ayakta tutucaklarını (tatbik edeceklerini) zannederlerse (iddet bittikten sonra) tekrar birbirine dönmelerinde, (evlenmelerinde) her ikisi hakkında da vebal yoktur. Bunlar, bilir, anlar bir kavim için Allah’ın açıkladığı sınırlardır. ”
  (Bakara Süresi, ayet: 230)

  eşlerin birbirleriyle tam olarak boşanmaları için 3 talak şarttır..bu Talak verme iznide sadece erkeklere verilmiştir..kadınların kocasını 3 talakla boşaması gibi bir durum söz konusu değildir…
  (talak=boşol=boşadım seni gibi kelimeleri söylemeye denir)

  3 talakla kocasından boş olan eş tekrar kocasıyla anlaşıp geri dönme kararı alınırsa 3 iddet dönemi (3 hayız dönemi) geçtikten sonra önce başka bir erkekle nikahları kıyılır.Ancak burdaki önemli husus niyet geçici olmamalıdır, yoksa o nikah batıl olur. Ve o kişiyle Zifaf gecesinde cinsel birleşme olması gerekir. ondan sonra o erkek kadını 3 talakla boşar. sonra o kadın eski kocasıyla tekrar nikahlanıp aile hayatını devam ettirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.