Dini Soru / Sorular / Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları nelerdir

Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları nelerdir

Soru

Merhaba arkadaşlar. Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları nelerdir. Bu konuda bilgi verir misiniz. Şimdiden teşekkürler.

Cevap

Merhaba kardeşim. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için öncelikle bunların neler olduğunu, zararlarının neler olduğunu ve bunları tedavi etme yollarını öğrenmeliyiz. Yeterli bir bilgi sahibi olduktan sonra tedaviye sağlam bir irade ile başlamalı ve asla pes etmemeliyiz.

Kötü davranış ve alışkanlıklardan kurtulma yolları

1- Kötü davranış ve alışkanlıklarımızı analiz edip, bunların neler olduğunu öğrenmeliyiz. İlk önce kendimizi kontrol ve denetim altında tutmalı, tespit ettiğimiz davranışları değiştirme yoluna gitmeli, insanlarla karşılıklı sevgi, saygı, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalıyız.

2- Çevre, ve arkadaş seçimine dikkat etmeli, kötü alışkanlık ve davranışları olan arkadaş çevresi içinde bulunmamalıyız. Bu davranışlar bizi de etkileyecek, farkında olmadan bu çevrenin etkisinde kalmamız mümkün olacaktır.

3- Aile hayatı çok önemlidir, aileler çocukların davranış, hal ve hareketlerini takip etmeli, çocukları her zaman iyiye, güzele, rencide etmeden tepkilerini çekmeden yönlendirebilmelidir.

4- Her insanı Allah’ın yarattığını düşünerek, zayıf yönlerini ele alarak onları küçük görmemeli, kendimizde olan noksanlıklar da, bir imtihanın parçası olacağını düşünerek, bu sebepten başkasına haset, kin, düşmanlık ve kıskançlık beslememeliyiz.

5- Güzel ahlakı emreden dinimizin emir ve yasaklarını uygulamalı bu değerlere sıkı sıkı bağlı olmalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.