Dini Soru / Eğitim / Kuran-ı kerim aklımızı kullanmamızı isteyen ayetler

Kuran-ı kerim aklımızı kullanmamızı isteyen ayetler

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanı diğer varlıklardan, canlılardan ayıran en önemli özelliği şüphesiz akıldır. Allah’u Teala’nın insanlığa vermiş olduğu en değerli nimetidir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de defalarca bizi düşünmeye davet ediyor. Bunu bir çok ayette  bildiriyor bunlardan bazıları şöyledir:

“Şüphesiz göklerin ve yerin yaradılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda,yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasından,rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutların evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.” Buyurmuştur.(Bakara Suresi 164. Ayet).

Yine bir bakla ayette şöyle buyurmaktadır Allah’u Teala: ”Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaradılışı üzerinde düşünürler”.”Rabbiniz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler. Allah düşünüp biz insanlar için yaratılmış olanları anlamayı dile getirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Niçin İmtihan Oluyoruz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kuranı kerim niçin parça parça indirilmiştir açıklayınız

Sponsorlu Bağlantılar Kuran parça parça indirilmiştir. Bunun nedeni; o günün şartları ne ise Allah ona …

Oğlum okula gitmek istemiyor ne yapabilirim

Sponsorlu Bağlantılar Soru Oğlum okula gitmiyor ilk okul bi hafta gitti ondan sonra evde gidicem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.